Наступ фолкорних ансамбала-Мађарског фолклорног центра у Војводини из Суботице

Установа ,,Центар за културу општине Бор“ заједно са Мађарским културним центром ,,Непкер“ у Војводини организовала је наступ фолкорних ансамбала мађарског фолклора 08. јуна 2018. године у сали Музичке школе у Бору у 20 сати. Улаз је био слободан, а програм је био следећи: Наступа дечија група и група омладинаца, плесачи из Мађарског културног центра „Непкер”-Суботица, са народним играма, музиком и песмама мађара са Карпатске низије:

1.Традиционална музика из жупаније Шомођ –Мађарска

2.Народне игре из жупаније Сатмар-Мађарска

3.Народне песме из околине Сегедина- Мађарска

4.Народне игра са подручја Мезефелд –Мађарска

5.Народне песме из Богојева –Војводина, Србија

6. Народне игре са подручја Фöлвидéк -Словакија

7. Традиционална музика из Трансилваније –Румунија

8.Народне игре из Секељфелда -Румунија

Мађарски културни центар „Непкер” из Суботице слави 145. годишњицу свог постојања. и делује без прекида од 20. октобра 1871. год, а званично регистровано 20. јануара 1872. год.
У зависности од актуелног јавног живота, доживљавао је много успеха, али и падове. Задњих година укључивањем младих стручњака делатност секција је и садржајно и у методама се обогатила.
Пеконструкција зграде „Непкера”. обезбедило неупоредиво боље услове рада, а захваљујући томе тренутно „Непкер” има око 500 активних чланова, који делују у следећим секцијама:
секција народних уметности (народни плес, народна музика и народне песме),
школа цртања, ликовна група,
група ручних радова,
секција клобучара, дечја и одрасла позоришна група,
клуб класичних плесова.
Мађарски културни центар „Непкер” одржава плодну сарадњу са другим домаћим и страним културним установама, основним и средњим школама, универзитетима, научним центрима. Блиска сарадња је успостављена са културно-уметничким друштвима и установама из Чешке, Словачке, Мађарске и Руминије.
Оркестар Резхурош из Мађарске
На почетку покрета тзв. плесних куц́а 1970-их год. у Иллишу у Мађарској је почело учење народног плеса која и од тада непрестано ради. И оркестар „Резхурош”-РÉЗХÚРОС је основан у том периоду. Током последњих четрдесет година образовани су многе генерације. Чланови ових генерација су и даље активни чланови овог оркестра. Садашњи чланови су средњошколци, студенти и млади људи који раде, као и пензионери. Тенденција учења и радост дељења музике је заједнички именитељ. Због свега тога, то није само бенд, него радионица за народну музику и круг пријатеља.
Чланови оркестра су: Борда Бланка, Јернеи Балинт, Куклиш Золтан, Данко Андраш, Пипицз Иллеш, Жила Габор, Салма Атила
Ансамбл Нађцифра
Фолклорни ансамбл Нађцифра –НАГYЦИФРА- је основана 2014 године. Они су трећа најмлађа група у фолклорној секцији културног центра Непкер. Група се састоји од деце од 11 до 14 година. Тренутно има 20 чланова. Упркос младој групи, она је показала изузетне резултате у последње четири године. На Националном фестивалу за децу и омладину у Сегедину ове године су добили златну медаљу. Сада ће представити игре из околине Секешфехервара-Мађарска. Наставници група су Береш Синита, Румењаковић Карло и Румењаковић Силвиа
Ансамбл Ропогош 
Ансамбл Ропогош – РОПОГÓС- основана је 2011. године. Група се састоји од деце од 12 до 16 година. Тренутно има 25 чланова. Од 2012. године сваке године је учесник Београдског фестивала Деца деци фестивалу. Од 2013. године учествују на Националном фестивалу за децу и омладину за младе у Сегедину. Сваке године се представљају на такмичењу народног плеса у Бечеју где су више пута добили сребрну и златну медаљу. На Интеретно фестивалу у Суботици су добили специјалну награду.
Наставници су Силвиа Румењаковић и Карло Румењаковић
Хор мађарског традиционалног певања Гингало
Хор „Гингало” је основан 2015 године. Састоји се од пет члана. Њихов циљ је сачување традиције певања људи/мађара на територији Војводине. Они ће предтављати песме са подунавља из Богојева, села из Западне Бачке са околине Сомбора која још дан данас чува не само традицију певања него и фолклора.


Scroll to Top